Seksenli yılların ortalarında yaşamın anlamını keşfetmeye çalışarak, gerçek kendimizi tanımayı ve Gerçek İNSAN olmanın değer ve güzelliklerini yaşama geçirmeyi hedefleyerek yola çıktık.

Başlangıçtan itibaren esin kaynağımız, kurucumuz Mualla Sevim Güven’in felsefesi ve çalışmaları oldu. İnsana dair farkındalığın artması ve bu farkındalığın hayata geçirilmesi ile birlikte yol gösterici olan bu yaklaşım kurumsal bir yapı oluşturulması konusunda da bizlere önderlik ve öncülük etti. İçindeki bilgelik güneşini ortaya çıkarabilecek bireylerle birlikte insanlığın bilgelik etrafında birleşmesi için çalışmak üzere 1990 yılında Bilgelik Güneşi Derneğini kurduk. Ardından, başta sevgili ülkemizde olmak üzere, uzlaşma ve barış kültürünü inşa etmek için gerçekleştirdiğimiz hedeflerimizi ve çalışmalarımızı 1999 yılında İnsanlık Güneşi Vakfı çatısı altında bütünledik.

İnsanlığın mutlu ve barış içinde bir dünyada yaşamaya layık olduğu şüphesiz. Pek çok kişi, kurum ve kuruluşun da benzer amaçlarla böyle bir dünya için çalışmakta olduğuna gönülden inanıyoruz. İnsanlığa ve insanlık bilincinin yükselmesine hizmet etmeamacıyla çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Mualla Sevim GÜVEN kimdir?

Mualla Sevim GÜVENFelsefe, psikoloji, sosyoloji ve teozofiyle ilgilenmiş, insan ve insana ait tüm bilimlere yönelmiş, değişim ve gelişim yönünde bir düşünür, araştırmacı ve gelecek tasarımcısıdır. Sonsuz bir potansiyeli içinde barındıran insanın varoluş nedeninin gerçek kendini tanıma ve gerçekleştirme olduğu bilinci ve inancıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Düşünce yapısını sürekli olarak yenilemeye, sınırsızlaştırmaya ve Gerçeğe ulaşabilmeye yönelik birikim ve deneyimlerini ilgi duyan kişilerle paylaşmış, pek çok kişinin kendi gelişim yolculuğunu yapmasına esin kaynağı olmuş, gerektiğinde rehberlik etmiştir.

Çalışmaları arasında bilgelik bilinci, bireysel ve toplumsal gelişim ve liderlik başta olmak üzere; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasını ve ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarma vizyonunu anlamak, incelemek ve bizlere bıraktığı görevlerin, sorumlulukların neler olduğu konusunda çalışmalar yapmak da yer almaktadır. Bu çalışmalar kapsamında yürüttüğü seminer ve söyleşileri, katılımcılarının sürekliliği ile uzun yıllar devam etmiştir.

Mualla Sevim Güven’in öncülüğünde başlayan tüm çalışmalar ve projeler, sonsuzluğa uğurlandığı 21 Aralık 2010 tarihinden itibaren yol arkadaşları tarafından üstlenilerek ve gittikçe gelişerek devam etmektedir.

2 Yorum

 1. Güney Haştemoğlu 12 Haziran 2021 at 14:09

  Sizleri Kutluyorum, sevgi bilinci alanına çok güzel düzenlenmiş bir site ile katıldınız ve sevgi bilincine yepyeni bir kanat açtınız. Özellikle bugünlerde insanlığın en çok ihtiyacında olduğu yeni ve daha yüksek bir bilinç için bu site üzerinden yapacağınız katkılar hayırlı olsun. Başarılar diliyorum, emeği geçen herkese sevgi ve saygılarımla!

  • biltepot
   biltepot 27 Haziran 2021 at 14:58

   Sayın Haştemoğlu,

   Her şeyden önce geleceğimiz olan sevgili çocuklarımız ve gençlerimizle ilgili uzun yıllardır gerçekleştirdiğiniz tüm çalışmalar için sizi ve sizinle birlikte olan tüm dostları canı gönülden kutluyoruz. Bu çalışmalar, içinde bulunduğumuz tüm koşullara rağmen sürekli umudu çoğaltan çalışmalardır. Sizin de ifade ettiğiniz gibi insanlığın en çok ihtiyaç duyduğu yeni ve daha yüksek bir bilinci anlamak, anlamlandırmak ve daha anlaşılır kılmak için sürekli emek vermenin çok değerli olduğunu düşünüyoruz. Bu vesileyle yeni insanlık anlayışının ve açacağı yolların gün geçtikçe daha görünür olmasına hep birlikte destek olmayı diliyoruz. Sitemiz ve çalışmalarımız hakkındaki güzel sözleriniz bizi cesaretlendiriyor, güç veriyor. Çok teşekkür ederiz.

   Saygılarımızla,
   İnsanlık Güneşi Vakfı

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: İnsanlık Güneşi VAKFI

İnsanlık Güneşi VAKFI
Kendimize Bakış
Kurumsal Kimlik