Kitabın Adı: PARLAK FİKİRLER NASIL DOĞAR? İnovasyonun doğal tarihi.
Yazar: Steven Johnson

Yirmi yedi yaşındaki DARWİN 4 Nisan 1836 da Sumatra’nın yaklaşık 1000 km batısında iki ufak atol ve 27 mercan adasından oluşan ‘Keseling’ adalarını çevreleyen yerde canlı resimlerinin uç kısmına kadar yürüyor ve üzerinde düşünmeye başladığı bir fikri var. Bu fikir kariyerindeki büyük bilimsel keşiflerin ilkinin temeli olacaktır. Henüz bir netlik ya da şekil kazanmamış olan bu fikir, entelektüel açıdan on dokuzuncu yüzyılın zirvesine yerleşecektir.

Darwin’in ifadesiyle, okyanusun ortasında bir mercan resifindeki ekosistemle karşılaşmak tıpkı çölün ortasında bir vahaya rastlamak gibidir. Besin açısından çok fakir bu sularda yaşayıp, ekolojik açıdan bu kadar farklı görevler üstlenen bu yaşam formu durumuna DARWIN PARADOKSU adını veriyoruz. Mercan resifleri dünya yüzeyinin binde birini kapladığı halde bilinen deniz canlıları türlerinin takriben dörtte birine ev sahipliği yapmaktadır. Darwin, Beagle ’de geçirdiği dört yıl içinde mercan kayalıklarının bulunduğu suların canlılarla dolup taşmasının kendine özgü bir farklılık barındırdığını bilecek kadar da görmüş geçirmiştir.

Ayrıca burada koca dalgaların beyaz mercan engeline kuvvetle çarpışını seyreder ve bu şiddetle kabaran dalgalı sular değil, ona karşı koyan bir kuvvet olan ve devasa resifleri meydana getiren minik organizmalar dikkatini çeker…. Günlüğünü çıkarır ve dalgalar ve mercanlar arasındaki büyüleyici çatışma üzerinde düşünmeye koyulur….

Bundan sonrasını ve inovasyon tarihini heyecanla okuyacağınızı diliyoruz.

1,5 dakikalık okuma 21 Mart 2018

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: İnsanlık Güneşi VAKFI

İnsanlık Güneşi VAKFI
İNSAN OLMA BİLİNCİ (Kitap önerisi)
USTALIK GEREKTİREN KAFAYA TAKMAMA SANATI (Kitap önerisi)