Buyrun yılın farkındalık fırsatına! (Click here for English)

Şekillerimiz, varlığımızın kısıtlı ifadeleridir. O yüzden yaşamak bedenlerimizin, duygularımızın ve düşüncelerimizin sürekli değişmesi ve dönüşmesi demektir. Bu değişime ve dönüşüme anlam ve yön katmak istiyorsanız, ezberlerinizden ve kurgularınızdan vazgeçmelisiniz. Yaşamayı taze tutan şeye “farkındalık” denir.

Farkındalığı seçelim; çünkü farkında olmaya bizim ihtiyacımız var.

İnsanlar ancak kendi hızlarıyla, kendi seçimleriyle, ve seçtikleri yönlerde değişir. Kimseyi değiştiremezsiniz. Başkalarının özgür oldukları gerçeğini idare etmeye çalışmaya “katlanmak”; bu gerçeği olduğu gibi kabul edince içinize dolan şeye ise “hoşgörü” denir.

Hoşgörelim; çünkü hoşgörmeye bizim ihtiyacımız var.

Kimsenin değişimini de sahiplenemezsiniz. Başkalarının değişimindeki muhtemel tek katkınız, onlara kendi varoluşunuzla ilham olmanızdır. Bu yüzden dünyada ve insanlarda görmeyi arzuladığınız değişimi kendinizde başlatıp sürdürmek bir “bilgelik” örneğidir.

Bilgeliği kucaklayalım; çünkü bilgeliğe bizim ihtiyacımız var.

İnsanlarla birlikte değişebilirsiniz! Bunun için çetin bir yolculuğu göze almanız gerekir. Benlik algınızın haşat olduğu, düzeninizin alt-üst olduğu, varoluşsal bir krizi deneyimlediğiniz bir yolculuk. Ama kimileri bundan endişelenmez. Bu yolculuğu neşeyle, bilerek, isteyerek deneyimler: Yolculuğun ucunda daha gerçek bir varoluş, daha anlamlı bir hayat ve bütünlük var. Bu yolculuğu seçmeye “sevmek” denir.

Sevelim; çünkü sevmeye bizim ihtiyacımız var.

Onur Yürüten, Aralık 2016

1,6 dakikalık okuma 12 Aralık 2016 ,

Bir Yorum

  1. sedef Kaynarkan 18 Ağustos 2021 at 20:17

    Ne kadar steril hoş bir uslüp. tertemiz ırmak gibi.

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: Onur Yürüten

Onur YÜRÜTEN
ARINMA (AVİ-1)
SADE1YAŞAM