Bilmece

“Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilin bakalım bu ne…

Çocukluğumuzda bu gibi bilmecelerle zihin oyunları oynardık. Çok eğlenirdik. Grupta kimler varsa yeni yeni bilmeceler bulur, kimsenin bilemeyeceği bilmeceler söylemeye gayret ederdik. Bazılarını bilir heyecanla hep bir ağızdan bağırarak söylerdik. Bilemediklerimizi merak eder bilmeceyi soranın yüzüne bakardık ne zaman söyleyecek diye. Bilmeceyi soran bu anların tadını çıkarır, merakımızı daha da artırmak için konuşur da konuşur; en sonunda bilmecenin cevabını söylerdi.

Bu bilmecenin cevabı NAR’dı.

NAR’ı o zamanlar sadece meyve olarak bilirdim. Düşündükçe ne çok şey anlatıyor bir nar. Evet ya!  Çarşıdan bir tane alıyorsun eve geliyorsun içini bir açıyorsun ki binlerce minik nar taneleri var. Bu bilmeceyi kim bulmuş söylemişse ne de güzel söylemiş.

NAR…

Kıpkırmızı kendine özel bir meyve işte. Onu bu kadar özel yapan ne?..

Hadi nardan izin isteyelim ve içine bir bakalım. Her bir dilimi incecik bir zarla örtülmüş. Kırmızı daneler dizilmiş her bir dilime. Saysan sayamazsın. O kadar çok ki… O incecik zarı kaldırdığında daneler etrafa yayılır. Her biri bir birey işte!  Kendi tadı var, lezzeti var, kokusu velhasılı kendine özgü kişiliği var. Bunca dane toplanıyor; her biri kendi inancına, diline, kültürüne, geleneğine uygun dilim üzerinde diziliyor. Aralarında sadece ince bir zar ile tüm dilimler toplanıyor BİR oluyor, TEK oluyor.

Narın danelerini o incecik zarıyla birlikte yediniz mi? Ben yedim. O ince sarımsı zar acı, daneler tatlı. O tatlı daneleri yiyebilmek için o acıyı da tatmak gerekiyor. Aynı yaşam gibi. Acı ve tatlı bir arada. Nar bir bütünlük aslında.

Bence bu BARIŞ olmalı. Onca daneyi bir arada tutan TEK’e olan İNANÇ olmalı. SEVGİ olmalı ki bu kadar farklılıklar bir arada olabilsin. GÜVEN olmalı ki tek bir yapının içinde birlikte olabilsinler. HOŞGÖRÜ olmalı, SABIR olmalı.

Bilmem ki! Tüm değerler olmalı işte. NAR böyle bir şey. Binler bir TEK içinde.

Önümüzdeki yıl birlik, bütünlük ve barış yılı olsun. Tüm insanlığa hayır olsun. NAR OLSUN.

İnsanlık Güneşi Vakfı – Birlikte Yazma Atölyesi
Perihan TOPAL, Kasım 2019

2,1 dakikalık okuma 4 Haziran 2021

Bir Yorum

  1. Nuray Çağıran 6 Haziran 2021 at 18:34

    Perihancım bütünlük bu kadar sade ve güzel anlatılır yüreğine sağlık.

Comments are closed.

Yazar hakkında: Perihan TOPAL

Perihan TOPAL
Kesme Şeker (Yazımsamalar)
Yaşama Dokunmak (Yazımsamalar)