Bazen ‘hayır’  demek ne kadar zor gelir değil mi?

Kimi zaman hiç istemesek de birşeylere evet diyebiliyoruz. Aslında en sağlıklısı istediğimizde evet, istemediğimizde hayır diyebilmek. Bu bize özgürlük sağlar, kendimize ve başkalarına ne kadar dürüst ve saygılı olabildiğimizin bir göstergesi de olabilir.

“Başkalarına ‘evet’ derken, kendinize ‘hayır’ demediğinizden emin olmalısınız” Paulo Coehlo

 

Hayır diyemediklerimiz, hangi konularda kalıplarımızın olduğunu gösterebilir. Talep edileni istemediğimiz ama  ‘hayır’ da diyemediğimiz durumlarda kendimizi tanıma konusunda açılmamış bir sayfayı açmış olabiliriz. Bizden istenilen şeyin kendi gerçeğimizle, ihtiyaçlarımızla uyumlu olup olmadığına bakabilmek, kendinle yüzleşmeyi gerektirir:

‘NEDEN HAYIR DİYEMİYORUM?’ sorusu
Diğerini üzmemek, kızdırmamak, suçlu hissetmemek, sevilmek ya da yalnız kalmamak için mi?’ gibi soruları da kapsar aslında.

Bunları kavrayarak yeni bir anlayışla kendimize yaklaşabilmek ise kendi içine bakabilmeyi, her konuda olduğu gibi bu konuda da yargısız ve yorumsuzca duygu ve düşüncelerimizin farkına varmayı, kabul ve şefkatle kendini kucaklamayı gerektirir.

Bu anlayışa sahip olmak sanıldığının aksine, hem kendimizle hem de başkalarıyla iletişimimizi olumlu yönde etkiler. Bu dürüstlük ve saygı ile kurduğumuz ilişkiler daha sağlam olur. Sağlam kurulmuş ilişkilerse daha sağlıklı bir toplum yapısının oluşumuna katkı sağlayarak barışın yaşanmasına hizmet eder.

 

Tülay EROL, 18 Şubat 2020
Bu makale “Bilinç Benimle Başlar Projesinin” BİZ Serisinden esinlenerek kaleme alınmıştır.

 


Seslendirme:
Seslendiren: Sedef KAYNARKAN
Fon Müziği: Lllewellyn / Tranquility(Mind, Body and Soul) 

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: Tülay EROL

Tülay EROL
UMUT YILDIZLARIN ALTINDA
OTOMATİK PİLOT