Kitap Adı: Kendini Arayan İnsan
Yazar: 
Rollo May, Çeviren: Kerem Işık, Okuyan Us Yayınları, Mart 2019 (16. Basım)

Yazılarının “zarafeti, zekası ve üslubu” dolayısıyla ödüllerle onurlandırılan Rollo May’in pek çok kitabını önermek mümkün. Biz bu sefer Kendini Arayan İnsan’ı günümüz insanının haline yakın hissettiğimiz için öneriyoruz. Her ne kadar kitap 1952’de yazılmış, 1985’te bir kez daha gözden geçirilmiş, yani biraz geçmişte kalmış gibi görünse de aslında tam da günümüzü, halimizi anlatıyor.

Kitabın önsözünde yazar kitabın amacını şöyle veriyor: “Bu kitap, kendini ve kendi deneyimlerinin yansımalarını kitapta görerek kişisel bütünlük sorunlarına yeni bir ışık altında bakmalarını sağlayarak okuyucuya yardım eder. Bu kitapta edebiyat, felsefe ve etik alanlarında insanların kişisel güvensizlik ve krizleriyle en iyi nasıl yüzleşip, onları nasıl yapıcı hale getireceklerini anlamaya çalışanların bilgeliklerine başvuracağız. Amacımız, içimizdeki güç merkezini ortaya çıkarmak ve itimat edebileceğimiz değer ve amaçlara ulaşabilmemizi sağlayacak olan yolu elimizden geldiğince işaret edebilmektir.”

Kitapta kendini bilmek ve doğa sevgisi arasındaki bağı, bir insanı tarzıyla yani eylemlerine ortak bir temel ve ayırt edicilik sağlayan eşsiz örüntüyle tanımayı, gerçeği görme cesaretini ayrıntılarıyla okumak mümkün.

“Endişe Çağında kişisel bütünlüğü bulmak” üzerine bir kitap.

1,4 dakikalık okuma 1 Ekim 2018

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: İnsanlık Güneşi VAKFI

İnsanlık Güneşi VAKFI
ÖZden SÖZler 04
ÖZ ŞEFKAT - ÖZ'ün şefkati