Özgür Olmak İstiyorum – Psikolojik Danışman Dolunay KADIOĞLU POLAT – Nisan 2013

Ben bir ilişki terapistiyim. İlişki terapisinde seanslarda çiftlere tek tek sorarım “ Ne istiyorsunuz? Bu çalışmanın sonunda ulaşmak istediğiniz nedir? Ne olsa sizin için ve ilişkiniz için en çok istediğiniz sonuç olur?” diye.

Herkes farklı cevaplar verir. Çiftten çifte cevaplar değişebileceği gibi bir çiftte eşler arasında da farklı cevaplar gelir: “Yeniden eski günlere dönmek, ilk flört anındaki heyecanları yaşamak istiyorum”,  “Hiç kavga etmeyelim istiyorum”, “Eşimin beni anlamasını, annesinden önce bana inanmasını istiyorum”, “Aile olmak istiyorum”.

Buna benzer pek çok cevap duydum yıllar içinde ancak çok hoşuma giden cevap ise 20 yıllık evli çiftte kadının verdiği cevaptı;  “Özgür olmak istiyorum!”.

Üçümüzde farklı farklı şeyler anlamış olabilirdik, sormak en iyisiydi.  “özgür olmak istiyorum” derken ne demek istediğini sordum.

“Kendimi aramak ve bulmak istiyorum, kendimi keşfetmek istiyorum, çok erken evlendim, iki çocuk büyüttüm, eşime eş, aileye gelin oldum. Kendimden başka herkes için yaşadım. Artık kendim için bir şey yapmak istiyorum, kim olduğumu fark etmek, kendimi bulmak istiyorum. Benim için bu özgür olmak demek.”

Bu hedefinden dolayı takdir ettim ve bu yolda onda olacak değişimleri merak ettiğimi söyledim.

Seans tan sonra uzun uzun düşündüm… Özgür olmak,  özgür olmak neydi ?

Sevgili Öğretmenimiz Mualla Hanımın iki söz kulaklarımda yankılanıyor…
“Gerçeği bulmak demek, özgürlüğü bulmak, kendini bulmak” demektir.

“İnsanın gerçek özgürlüğünü bulabilmesi için kendini bilmesi gerekir.  Akıl ancak vicdanla birleşirse, hem kendinin hem başkalarının yararına çalışır” Kendini bilmek, kendini bulmak, özgür olmak ne kadar değerli ve önemli…

“İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsen
Ya nice okumaktır…” demişti Yunus Emre …

Kim gerçekten özgürdü bu durumda!

Ne kadar özgür hissediyordum kendimi? Özgürlüğün yüzdeliği olur muydu? Özgürlük satın alınabilir miydi? Bağımlılığı olan insanlar özgür olabilir miydi? Örneğin sigara içen biri “içmeden yapamam” diyen biri ya da “sen olmadan yaşayamam”  diyen biri özgür müydü? Çok para kazanmak özgürlük müydü?  Özgürlüğün çeşitleri var mıydı?  Maddi özgürlük, duygusal özgürlük, düşünce özgürlüğü, fikir özgürlüğü, seyahat etme özgürlüğü, sevme özgürlüğü….

Düşünceler hapsedilebilir mi? Hapishanelerde insanlar özgür olabilir mi? ya da dünya bazen insana hapishane gibi gelir mi? İçsel özgürlük yoksa bedenin özgür olması tam bir özgürlük hali midir? O kadar çok soru geçti ki aklımdan…
Özgürlük neydi, ne değildi ?

İçim diyor ki, özgürlük;
“Bulunduğun noktada huzurlu ve dengede olmak, kim olduğunu bilmektir”

Bu konu üzerinde daha çok düşünecek gibiyim.

slider_ozgur_olmak_istiyorum_02_300Kim gerçekten özgür?

2,7 dakikalık okuma 29 Nisan 2013 ,

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: Dolunay KADIOĞLU POLAT

Dolunay KADIOĞLU POLAT
Psikolojik Danışman: 1972 Silifke doğumludur. ODTÜ Eğitim Bilimleri Psikolojik Danışma ve Rehberlik bölümünü 1996 mezunudur. Öğrenciyken gönüllü olarak katkı verdiği üreme sağlığı ve cinsel sağlık projelerinde Farklı kitlelerle çalışmanın alanındaki yetkinliğini arttırdığına inanan Kadıoğlu, aynı anda birkaç değişik alanda çalışmayı seçti.
'MINDFULNESS' BÜTÜNSEL AN FARKINDALIĞI
MOR SAÇLARI VARDI (Öykü Bahçesinden)