Kitabın Adı: Ağaçların Gizli Yaşamı
Yazar: Peter Wohlleben
Çevirmen: Ali Sinan Çulhaoğlu
Yayınevi: TEMA Vakfı Yayınları

Bir daha kibrit bile yakacak olsanız içinize dert olmasını sağlayacak bir kitapla tanıştırıyoruz sizi. Bu kitabı okuduktan sonra evinizdeki tahta kaşık yüzünden, hele hele şömine ateşinden, hatta sahilde romantik yaz ateşlerinden bile vicdan azabı duyabilirsiniz. Parkta gördüğünüz ağaçlara, yol kenarındaki şehir ağaçlarına ve o şanslı insanlardansanız ormanlara farklı bakmanızı sağlayacak bir kitap.

Bir araştırma kitabı Ağaçların Gizli Yaşamı. Şüphesiz canlı varlıklar olarak kabul ettiğimiz ama canlarını bizden farklı sandığımız ağaçlar hakkında aklınıza gelmeyenleri gözlerinizin önüne seriyor. Sayfalarını çevirirken kitabın basımı için can vermiş olan ağaçlardan özür dileyerek, deyim yerindeyse helallik isteyerek okuyorsunuz ve okuduktan sonra doğaya bakmıyorsunuz, doğa gözleriniz oluyor, doğayla bakıyorsunuz.

“Ağaç sosyal bir varlık mıdır? Almanya’da Der Spiegel’in çok satan kitaplar listesinin zirvesinden iki yıl boyunca inmeyip satış rekorları kıran, yayımlandığı birçok ülkede aynı ilgiyi gören bu kitaba bakılırsa sorunun yanıtı evet. Mesleğine tutkuyla bağlı olan ormancı yazar Peter Wohlleben ağaçların aralarında bir sosyal ağ oluşturduğunu kitabında gayet ikna edici biçimde izah ediyor. Bu alanda yapılmış bilimsel araştırmalar ve kendisinin yıllara dayanan gözlemlerinden yola çıkan Wohlleben’e göre ağaçlar da tipik insan davranışları sergiliyor. Ağaç ebeveynler birlikte yaşadıkları yavrularıyla iletişim kuruyor ve onların büyümelerine destek oluyor. Bunlar yetmezmiş gibi ağaçlar birbirini yaklaşan tehlikelere karşı uyarıyor ve aralarındaki hasta veya acı çeken bireylerle gıdalarını paylaşıyor. Bu kitabı okuduktan sonra, ağaçlara ve ormanlara çok daha farklı bir gözle bakacaksınız.”

1,9 dakikalık okuma 20 Mart 2020

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: İnsanlık Güneşi VAKFI

İnsanlık Güneşi VAKFI
CANIM AĞACIM (Kitap Önerisi)
DOĞUM GÜNÜMÜZ ...