Kitap Adı: Canım Ağacım
Yazar: Jacques Goldstyn
Çeviren: Mehmet Erkurt
Yayınevi: Can Yayınları

Canım Ağacım bir çocuk kitabı. “Ben ‘münzevi’ biriyim. Her şeyi tek başıma yaparım” diyen bir çocuğun bir ağaçla arkadaşlığını anlatan bir kitap. Elbette öncelikle çocuklar için. Ancak her iyi çocuk kitabı gibi bu kitap da pekâlâ bir yetişkinin baş ucu kitabı olabilir. Özellikle de arkadaşlık kurduğunuz ağaçlar öldüğünde ne yapacağınızı hatırlamaya ihtiyacınız varsa. Eğer bir gün bu kitap elinize geçerse kitabı bitirince Pachelbel’in Forest Garden’ını dinlemenizi öneririz.

“Diğerlerine benzemeyen bir çocuksanız ve bunu pek de umursamıyorsanız pekala bir ağaçla arkadaş olabilirsiniz. Yaşlı bir meşe ağacı olan Bertolt, çocuk için yalnızca bir saklanma yeri değil, aynı zamanda bir labirent, bir kaledir. Bir gün yeniden bahar gelir ama Bertolt’un dalları bir türlü tomurcuklanmaz. Bir kedi ya da kuş öldüğünde ne yapılacağını bilirsiniz. Peki ya bir ağaç öldüğünde?

Bir çocuğun, ağaç arkadaşının yaşamını ve cömertliğini onurlandırmak için muhteşem bir fikri vardır. Canım Ağacım eşine az rastlanır, yürekleri ısıtan bir arkadaşlık hikayesi.”

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: İnsanlık Güneşi VAKFI

İnsanlık Güneşi VAKFI
ANADOLU' NUN SESİ (Kitap Önerisi)
AĞAÇLARIN GİZLİ YAŞAMI (Kitap Önerisi)