Kitabın Adı: Kadının Farklı Sesi
Yazar: 
Carol Gilligan, Çevirenler: Duygu Dinçer, Fulden Arısan, Merve Elma, Pinhan Yayınları, Psikoloji Serisi, Mart 2017

Web sayfamızda yer alan ‘Eril Dişil Yönlerimizin Özgünlüğü ve Bütünlüğü’ makalesiyle tanıştığımız Gilligan’ın devrim yaratan kitabı eğitimi, akademik programları, siyasi anlayışları ve toplumsal tartışmaları yeniden şekillendirmesi ile ünlü.

Gilligan, bu çalışması ile vaktiyle bilimsel açıdan objektif ve cinsiyetler açısından nötr olduğu düşünülen kuramların, gözlem ve değerlendirme açısından tutarlı bir yanlılık içerdiğini ortaya koyar. Kimliklerin, kurulan yakınlık ve bağdan üstün tutulması; gelişimin ayrışma ile tanımlanması, bağlanmanın gelişimsel engeller olarak kabul edilmesi temelde dişilin görülmemesinden doğar. Kadının Farklı Sesi, ya da bizim kendi aramızdaki adıyla ‘Farklı Bir Sesle’ olarak adlandırdığımız bu çalışma sayesinde dünya gelişimde eril ve dişilin bütünlenmesine dair bir bakış açısı kazanır. Harvard Üniversitesi Yayınevi bu kitabı ‘küçük ama bir devrim başlatan eser’ olarak tarif eder

İncelikli ve akademik okumayı sevenlere, ilişkiler üzerine soruları olanlara, eril ve dişil konusunda kendini geliştirmek isteyenlere tavsiye olunur.

Carol Cilligan, Harvard ve Cambridge Üniversitesi, Klinik Psikoloji, Sosyal Psikoloji – (Gelişim Psikolojisi)

Yorum yazabilirsiniz

Yazar hakkında: İnsanlık Güneşi VAKFI

İnsanlık Güneşi VAKFI
DÜŞÜNCELERİN OKYANUSU (AVİ-7)
PATATESLİ BÖREK